V koupelně trávíme poměrně dost času, až šestnáctinu aktivního dne, takže od ní požadujeme, aby byla dostatečně prostorná a současně praktická i elegantní. Skloubit obě funkce není ale zrovna jednoduché. Velký prostor ani nejkomfortnější vybavení v tomto ohledu samy o sobě ještě žádnou záruku nedávají, záleží především na celkovém uspořádání.
Nejjednodušší, třeba tzv. příležitostná koupelna nebo sociální zázemí pokoje pro hosty si vystačí se skromným vybavením: sprchovým koutem, menším, třeba i rohovým umyvadlem a toaletní mísou. Hlavní koupelna, Ať už jí říkáme velká nebo rodičovská, si však klade přece jen větší nároky.
Norma předepisuje koupelnám obecně světlou výšku 230 cm. Ty malé ale snesou i nižší strop, ty prostornější zase strop vyšší. Vždy to však musí být místnost přímo větratelná oknem, v krajním případě umělou ventilací. Protože bývá obvykle situována na neosluněnou stranu domu, jsou pro ni vhodnější menší okna se zvýšeným parapetem. Stěny mají být chráněny omyvatelným obkladem, zejména v místech kde na stěnu může cákat voda. Jinak lze doporučit i voděodolné nátěry stěn. Pro dosažení optimální teploty (kolem 25 stupňů celsia) je nejvhodnější samostatně regulovatelné topidlo (často podlahové topení většinou pod keramickou, ale vždy protiskluznou dlažbou). Malým koupelnám postačí trubkové otopné těleso využívané i k sušení ručníků.
I když preferujeme osprchování před koupáním, ve velké koupelně bychom se vany vzdát neměli. S pomocí zástěny může vana sprchový kout částečně nahradit, ale opačně to říci nelze. Ideální jsou samozřejmě obě zařízení – u malé koupelny jistě preferujeme sprchový kout. Bezpečnost velí uchytit do stěny nad vanou, případně do okraje vany madlo. Délka vany má odpovídat výšce našich ramen, široká by měla být alespoň 70 cm. Minimálně stejnou šíři si nárokuje volná prostor mezi vanou a protější stěnou. Při obezdění či obkladu vany pamatujme na ustupující sokl pro zasunutí nohou – možnost přistoupit těsně k vaně usnadní nejen její mytí.
Samozřejmostí v každé koupelně je umyvadlo, ve velké spíše dvojumyvadlo, a ještě lépe dvě samostatná umyvadla, v malé umyvadlo menších rozměrů nebo rohové. Výšku osazení (běžně kolem 80 cm) je dobré individuálně přizpůsobit, odstup potřebujeme asi 60 cm. Při vsazení umyvadla do nábytkové sestavy přijde vhod opět ustupující sokl. Nezbytným doplňkem nad umyvadlem je zrcadlo se samostatným osvětlením (proto nikdy ne umyvadlo pod oknem či přímo naproti němu) a elektrická zásuvka poblíž.
Je-li v koupelně umístěn i klozet (z hlediska snadnějšího úklidu závěsný), je vhodné oddělit jej pohledově od ostatního prostoru (nejlépe polopřímkou) a vyvarovat se toho, abychom jej měli při pohledu ode dveří v zorném úhlu. Obdobně lze oddělit i automatickou pračku, nenajdeme-li pro ni jiné místo.
VACUTEC KERAMIKA s.r.o.